Nemcsak személyes, hanem anyagi válságba is sodorhat a szakítás
Igen tanulságos és korántsem ritkaság az a történet, amelyet egy olvasónk osztott meg blogunk szerkesztőségével. A történet középpontjában egy párkapcsolat áll, ahol a két fél - kapcsolatuk jövőjében bízva - közösen vesznek fel hitelt. Hogy aztán a hitel felvétele után alig egy évvel szétváljanak... Az anyagi viszonyok tekintetében nagy jelentősége lehet annak, hogy a felek házasok, vagy nem. Ebben az esetben azonban most tekintsünk el ettől és közelítsük meg az emberi szempontból a történetet. Egy későbbi alkalommal jogi szempontból is foglalkozunk a hitelek és a válás problémájával.
A történet 2009-ben kezdődött, amikor "Dénes" és élettársa, "Mónika" jelzáloghitelt vettek fel. A hitelt a pár forintban kapta, összesen 15840 euró értékben. A hitel biztosítéka pedig nem más volt, mint Dénes édesapjának a háza, aki így zálogkötelezetté vált a szerződésben.
A probléma akkor jött, amikor a pár szétvált. Mónika ott hagyta Dénest, aki így egyedül maradt lényegében a "hitelpácban". Nem egyedi történet... Mónika ugyan adóstárs volt a szerződésben, de a törlesztőrészletekről szóló csekkek a régi címre, Dénes nevére érkeztek, aki így fizethette azokat. Nagy nehézségek árán sikerült csak kiharcolnia Dénesnek, hogy valamit módosítson a bank a kölcsönszerződésen. Így lett édesapja zálogkötelezettből készfizető kezes. Ekkor még volt valamilyen kommunikációs viszony a felek között, így a módosítást Mónika is aláírta.
A nagy gubanc akkor jött, amikor az adóstárs, vagyis Mónika egyszer csak eltűnt a homályban, vagyis már nem lehetett elérni sem. Az oly szép szerelemmel együtt a korrekt és tisztességes együttműködésnek is hirtelen vége lett... Sokak számára ismerős történet.
Ezt követően Dénes hiába próbálta jelezni a banknak, hogy egyedül maradt, a másik felet, vagyis Mónikát elérni sem tudja, a csekkek csak jöttek és jöttek. Dénes szorult helyzetbe került, hiszen az adósságot nem hagyhatta csak annyiban - az édesapja vagyon volt a tét. Sakkhelyzet. Hogy lehet megúszni ezt matt nélkül?
Amennyiben Ön érintett a témában és segítséget keres, írjon a valsagstabok@gmail.com címre vagy látogasson el awww.bankihitelkarosultak.hu oldalra és vegye fel a kapcsolatot olyan szakemberekkel, akik valódi segítséget nyújthatnak problémája megoldásában.
A törlesztő részletek aztán persze, folyamatosan növekedtek, megállás nélkül. 2013-től ez már majdnem elérte egy átlagos magyar havi nettó fizetését, több mint 120 ezer forint volt, amit Dénesnek ki kellett kipengetnie, immár egyedül.
Nagy nehezen aztán sikerült kiharcolni egy újabb egyezségi tervezetet a banktól: 48 hónapon (4 éven!) keresztül 120 ezer forintos részletek, s megszabadulhatna Dénes a hiteltől - ez állt az egyezségi tervezetben. Kemény, de jobb, mint a semmi és a jelenlegi, fenntarthatatlan helyzet - gondolta Dénes, aki hajlandó lett volna aláírni az egyezségi tervezetet.
Csakhogy a bökkenő: a tervezetet mind a két félnek, tehát Dénes mellett Mónikának is alá kellett volna írnia... Mónika viszont semmilyen életjelet nem adott magáról, elérni nem lehetett.
Dénes története sajnos, nem végződött egyelőre "happy end"-del eddig: Annyi változás történt, hogy a bank eladta a hitelt egy követeléskezelő cégnek, ami még keményebben hajtja be a pénzt Dénesen - és az édesapján, akinek immár a nyugdíjából is vonnak le pénzt, minden hónapban. És a tartozás összege lényegében alig csökken a mai napig.
Ennek a sztorinak is persze, sok tanulsága van: Lehet mondani, hogy Dénes is hibázhatott.
Ami azonban bizonyos, hogy a minden válás súlyos traumát jelent lelkileg. Az érzelmi pofonokból felocsudva ütközik aztán az ember csak igazán a valósággal és a válás pénzügyi "átkaival": Adott esetben törlesztő részletek befizetéséről szóló csekkek formájában...