Megváltoztatták a rettegett végrehajtási törvény egyes szabályait – csak éppen minek? A kormány most egy olyan törvényalkotással „rohan” a hiteladósok segítségére, ami a jelenlegi helyzetben szinte senki számára nem lesz használható és nem is tűnik túl logikusnak. Dumának azért jó, persze…
Dicséretes volt, hogy a kormány korábban legalább szavakban kiállt a számára szavazatokat sokat jelentő devizahitel-adósok mellet. A szavakat aztán tettek is követték, egy rakás mentőcsomagról szavazott a parlament, a végtörlesztéstől egészen az árfolyamgátig. Az eredményt ismerjük: Lassacskán tíz évvel a válság után még mindig több százezer ember nyög a hiteladósságoktól...
Hiába tehát a javarészt hasztalan, igaz, politikailag jól kommunikálható mentőcsomagok sokasága, politikusaink nem állnak le az „észosztással”. Sajnos, ismét egy, csak kevesek számára segítséget jelentő jogszabály-alkotásról döntött a parlament.
Ezúttal a rettegett végrehajtási eljárás szabályai módosultak. Hogy minek is?
„Megengedjük, hogy annyiért add el az ingatlanodat…khm…amennyit ér”
Március elején még Harrach Péter, a KDNP sokat megélt politikusa nyilatkozta le, hogy méltatlan a végrehajtási eljárás jelenlegi rendszere. A kisebbik kormánypárt képviselője szerint ha valaki nem tud törleszteni, akkor most az egyetlen, számára létszükségletet jelentő lakóingatlanját elárverezik, általában a becsült értékének 70 százalékán. Ez méltatlan! – tette hozzá Harrach, aki kijelentette, hogy borzasztó, hogy valakinek még az árverés, vagyis a lakása elvesztése után is törlesztenie kell az adósságát.
Nem semmi: Egy, elvileg az ország ügyeivel hivatásszerűen foglalkozó politikusnak majd’ tíz évvel a hazai adósságválság kialakulását követően leesett a tantusz. Bravó, Petya!
Nos, miután egy kis fáziskéséssel Harrach-nak és a KDNP-nek sikerült lokalizálnia százezernyi honfitársának súlyos problémáit, jött is az ihlet: Tegyünk rendet!
A KDNP javaslatára végül néhány nappal ezelőtt a mostanában amolyan „rögtön ítélő bíróságok” mintájára működő „rögtön alkotó” Parlament alkotott is: Megváltoztatták a végrehajtási eljárások lebonyolítását szabályozó törvényt. Ugye, a végrehajtási eljárások azok az eljárások, amelyek keretében az adósok tartozásait megpróbálják bevasaltatni a hatóságok közreműködésével a hitelezők, esetünkben a bankok, hitelintézetek.
A módosítás egyik legfontosabb pontja az, hogy az árverezésre bocsátott ingatlant nem lehetne annak becsült értéke alatt elárverezni. Pontosabban egy év sikertelen árverezés után is minimum a 90 százalékán.
Mi értelme, semmi?
Eddigiekben ugye, elviekben lehetséges volt, hogy a becsült érték alatt zajlódjon az árverés. Tehát, elméletileg elképzelhető volt az is, hogy valakinek például volt egy ingatlanja, ami 20 milliót ért, de azt ez alatt az érték alatt, mondjuk 18 millióért árverezték el.
Akkor végtére is ez egy tök jó módosítás, nem igaz?
Nem! A helyzet az, hogy a hazai (városi, mindenekelőtt budapesti) ingatlanok ára évek óta az egekben van. Ez azt jelenti, hogy nemhogy a becsérték alatt nem nagyon adják el az ingatlanokat, hanem az árverések hevében a licitálók sok esetben magasan felüllicitálják az ingatlant és többet is fizetnek érte, mint ami a becsült értéke volt. A helyzet tehát az, hogy a gyakorlatban ismét szinte senkinek nem jelent megoldást ez.
Egyes, elsősorban vidéki ingatlanok esetében jelenthetne ez segítséget, a probléma azonban az, hogy ezekre a vidéki ingatlanokra sok esetben egyáltalán nem is érkeznek licitek, az ingatlanok sokszor szinte eladhatatlanok. Sok esetben tehát marad a patthelyzet és marad a teljes – folyamatosan kamatozó – tartozás az adós nyakán.
Szintén nagyon „aranyos” az az új szabályozás, amely szerint „a végrehajtásban érintett összes fél - vagyis az adós és mindenki, aki felé tartozása van - közösen megállapodhat egy alacsonyabb összegben is, amelyért árverés során értékesíthető az ingatlan”. Ebben az esetben elvileg megszűnik minden fennmaradó követelés és tartozás.
Kérdés csak az, hogy melyik az a hülye bank, amelyik belemegy egy ilyen megállapodásba, amikor az ingatlan egy magasabb összegen is értékesíthető, ráadásul már az új szabályok szerint nem is lehet a becsérték alatt licitálni??
Blogunk mindenesetre érdeklődve várja azoknak az adósoknak a jelentkezését, akiknek a helyzetét a fenti szabályozás hosszú távon és összességében is jelentősen segíti.
A jelentkezők között 1 db Harrach Péter posztert sorsolunk ki ajándékként.
Talán.
Amennyiben Ön érintett a témában és segítséget keres, írjon a valsagstabok@gmail.com címre vagy látogasson el awww.bankihitelkarosultak.hu oldalra és vegye fel a kapcsolatot olyan szakemberekkel, akik valódi segítséget nyújthatnak problémája megoldásában.