A bankoknak is jobb, ha az adóssal közösen oldják meg a helyzetet
Több olyan visszajelzés is érkezett a hiteladósok részéről, mely szerint bankjuk az elmúlt hetekben-hónapokban egyezségkötési ajánlatta kereste meg őket. A jelenség meglepő, de egyáltalán nem egyedülálló: Számos országban a bankok szinte általános jelleggel alkalmazzák az egyezségkötést ügyfeleikkel. Erre egyébként természetesen Magyarországon is van jogi lehetőség. A kérdés csak, hogy miért nem tették ezt korábban? És, hogy mit tudnak elérni ezzel az adósok?
Ugyan nem tömeges jelenségről van szó, de tény: az utóbbi időben számos adóst keresett meg bankja azzal a céllal, hogy valamilyen alkut ajánljon fel. Ezekben az esetekben alapvetően arról van szó, hogy a törlesztő részlet mérséklésével, illetőleg a tartozás egy részének elengedésével a bank valahogyan rávegye a már rég apátiába süllyedt adósát, hogy valamit azért fizessen.
A gyakorlat egyáltalán nem idegen, sőt a kérdés az, miért nem mentek a bankok az adósság-válság és az ezzel járó kormány-bank-adós hercehurca elébe már ilyen stratégiával sokkal korábban? Az adósoknak azonban ezúttal is figyelnie kell, nehogy bedőljön a mézesmadzagnak.
Egyezség a bankkal - lehetséges
Nemcsak hiteladósok, hanem ügyvédek is beszámoltak arról, ügyfeleiket a bankok az utóbbi hónapokban sorra keresik meg különféle egyezségkötési ajánlattal. Ez természetesen egyáltalán nem egy csoda, sőt sokkal előrébb tartanánk, ha idehaza is többször alkalmaznák ezt a lehetőséget a bankok.
A Polgári Törvénykönyv egyébként úgy fogalmaz, hogy „a felek a kötelemből eredő vitás vagy bizonytalan kérdéseket megegyezéssel úgy is rendezhetik, hogy kölcsönösen engednek egymásnak, vagy valamelyik fél egyoldalúan enged követeléséből”.
Sőt, a hitelintézet és ügyfele közötti jogviszony (, amit a kölcsön(hitel)szerződés megkötésével hoztak létre) rendezett változtatására, lezárására is sor kerülhet, amennyiben a felek megegyeznek. Ahogyan azt ugyancsak a Polgári Törvénykönyv kimondja: A felek, tehát esetünkben az adós és a bank közös megegyezéssel bármikor módosíthatják a szerződés tartalmát.
Ez – legalább – a már fizetni nem képes adósok esetében a banknak is érdekében állna. A bankokra ugyanis szigorú szabályok vonatkoznak, így például nem tehetnek akármit az adósaikkal sem: a nem térülő hitelekre tartalékokat kell képezniük, ki kell adniuk behajtásra a hitelt meghatározott feltételek esetén, továbbá végrehajtást is bizonyos feltételek megtartása mellett indíthatnak csak. És ez mit jelent? Az, hogy a banknak sem kellene, hogy érdeke legyen az adós csődbemenetele.
Sajnos, azonban Magyarországon vagyunk, ahol a pénzügyi vezetők sokszor nem igazán nézik még a saját hosszú távú érdekeiket sem.
Nem mindegy, milyen feltételekkel
A bankok egyébként leginkább a már apátiába került, tehát bármiféle fizetési kötelezettségnek eleget tenni nem tudó, legrosszabb helyzetben levő adósaikat keresik fel legtöbbször ezekkel az ajánlatokkal. Sok esetben az egész tartozás egy kis részével is elégedettek lennének, csakhogy jöjjön még vissza valamennyi pénz.
Sajnálatos módon, egyes esetekben gyakorlatilag rászedik az adósokat, hogy még valamennyi pénzt kipréseljenek magukból. Rövid távú, átmeneti fizetési könnyítések, a tartozás egy részének elengedése, stb. ígéretével bírják rá az adósokat, hogy valahonnan még csepegtessenek pénzt. Azokról a hitelesekről van szó, akiknek létfenntartásuk is veszélyeztetett számos esetben. Ők sokszor képesek még újabb kölcsönt is felvenni, mert bedőlnek a bank mézes-mázos ígéreteinek – és azt hiszik, végre megkönyörül rajtuk a hatalmas monstrum, a pénzügyi gépezet: a bank.
Oda kell figyelni és nem szabad mindennek bedőlni! Az egyezségek megkötésénél is lényeges, hogy minden lépés megtervezett legyen és ne tévedjenek el az adósok a jogi-pénzügyi útvesztőben.
Az ilyen egyezségi ajánlatokra egyébként más országokban, pl az Egyesült Államokban jóval gyakrabban kerül sor. Ott az adósok tanúsága szerint sok esetben olyan is előfordult a pénzügyi válságot követően, hogy a bankok úgy, ahogy van, a teljes adósságot elengedték az ügyfeleknek.
Amennyiben Ön érintett a témában és segítséget keres, írjon abankihitekarosultak@gmail.com címre vagy látogasson el awww.bankihitelkarosultak.hu oldalra és vegye fel a kapcsolatot szakemberekkel.