Újabb devizahiteles törvény - újabb milliárdok
Valóságos össztársadalmi válságot okoztak a devizahitelek a 2008-as gazdasági világválságot követően. Az aránytalanul megugró törlesztő részletek, a bankok részéről mindemellett egyoldalúan felemelt kamatok is mind-mind sarokba szorították nemcsak a devizahiteleket felvevőket, hanem az ország gazdaságát is (ti. az eladósodás miatt csökkent a fogyasztás, így zsugorodott a piac is). Úgy tűnt, hogy az egyeztetésekre, közös megoldásokra nem hajlandó bankok az utolsó szuszt is kitapossák a mintegy egymillió hiteladósból. Ekkor azonban jött Orbán Superman Viktor és különleges ügyosztálya: És végre egy igazán hasznos (?) intézkedésük...
"Fél éven belül mindennek a végére érünk."
Orbán Viktor megint megmondta a frankót. A miniszterelnökünk, vezérünk szerint fél éven belül a devizahitelesek adóssága harmadával csökken, törlesztő részleteik harmadával csökkennek, meg úgy egyáltalán, minden harmadával csökkenni fog. És, ha ő egyszer megmondja, akkor... akkor a bankok menekülhetnek.
Speciális bankadók, államosított takarékszövetkezetek, nyársra húzott OTP, felvásárolt MKB, menekülő Rafi, devizahiteles jogszabályok... Még lehetne sorolni azért.
Az biztos, hogy összetett téma ez. Mi is tudjuk. Számtalan óriási költségekkel járó felesleges állami intézkedések (árfolyamgát, Ócsai ócska lakópark...), elbocsátott banki alkalmazottak, jogállamiság sárba tiprása, s miegymás van a mérleg másik serpenyőjében is.
Nem lehet azonban elmenni amellett, hogy nagyságrendileg egymillió magyar ember került nagyon nehéz helyzetbe a devizahitelek miatt. Akárki is hibázott, a lényeg, hogy honfitársaink bajba kerültek. S hiába nyavalyognak sokan, az a jó, ha egy társadalom szolidaritást vállal a tagjainak a problémáival. Ezért mondjuk azt, hogy végre egy hasznos és jó intézkedés Orbánék részéről. Legalábbis egy bizonyos szempontból.
Jön, jön, jön... az újabb devizahiteles törvény
Orbánék már korábban is előadták, hogy bizony összesen három devizahiteles törvény fog születni. Az első alapján - hisz közismert - megindultak már a bankok peres eljárásai. Most következhet majd a második. A törvénytervezetet már benyújtották, íme néhány fontos pont.
- Ami az árfolyamrést illeti, az abból származó különbözetet túlfizetésként kell elszámolni az ügyfelek felé. Az elszámolást a központosított MNB hivatalos árfolyamán kell lebonyolítani.
- Az árfolyamréshez hasonlóan az első devizahiteles törvény szerint semmisnek minősülő kikötés alapján teljesített kamat-, kamatfelár- és egyéb díjemelést az egyoldalú szerződésmódosításból származó túlfizetésként kell figyelembe venni.
- A túlfizetések elszámolását egyidejűleg és együttesen kell teljesíteni az MNB (későbbi) rendeletében szereplő képletnek megfelelően.
- A Magyar Nemzeti Bank árfolyamrésre vonatkozó (mintegy másfél hónapja közzétett) képletéhez hasonlóan a mindenkori túlfizetéseket tőke-előtörlesztésként kell elszámolni - ez az adósok számára legkedvezőbb verzió.
- Az adósnak (ügyfélnek) fizetendő (v. a tartozásából levont?) összeg csökkenthető a hitelező által (nem szerződéskötés érdekében) nyújtott kedvezmény (tőke-, kamat-, díjelengedés, kedvezményes árfolyam) összegével. Ilyen egyébként az árfolyamgát során a bank által elengedett összeg is. Ez az árfolyamgátasokra nézve nyilván kedvezőtlenebb.
És ez még nem is a forintosítás
Orbán egyik nyilatkozatában kiemelte, hogy fél éven belül le akarják zárni a devizahiteles törvények végrehajtását. A most benyújtott törvényjavaslat azonban még nem az a "bizonyos" forintosítás, hanem az adósoktól tisztességtelenül elvett összegek visszajuttatása. Ne feledjük, korábban a forintosítást jelölte meg a legtöbb pénzügyi szakember lehetséges végső megoldásnak.
Úgy tűnik tehát, hogy Orbánék végleg leszámolnak a bankokkal. Hogy ezt mennyire sajátos érdekből (pl. egy saját érdekkörbe tartozó pénzügyi intézmény felállítása céljából) teszik, az nehezen megítélhető. Hacsak az Alkotmánybíróság (és később az Európai Bíróság) nem lép közbe, a tervüket mindenképpen végigviszik.
A devizahiteleseknek mindenesetre lehetőséget teremt ez arra, hogy korrektebb elszámolás alapján fizethessék tovább hiteleik törlesztő részleteit. Az adósságok tehát továbbra sem szűnnek meg, ezt követően is küzdeni kell és keresni a lehetőségeket. A tartozások, fizetendők, jogi vonatkozások, végrehajtás, stb. tekintetében pedig érdemes tájékoztatást kérni a szakemberektől, hogy mindenki tudja, pontosan milyen helyzetbe is kerül a mentőcsomagok bevezetése esetén.