Bukásra készülő bankok – még a bankmogul is pesszimista
Nem sok jót ígérnek a bankoknak Csányi Sándor bankmogul szavai. A magyar bankvilág majd’ negyedévszázada első embereként nyilvántartott Csányi szerint ugyanis „nem sok jót” ígérnek az eddig bankperek és mások mellett vélhetően a Csányi által vezetett OTP szerződési kikötései sem felelnek meg az előírásoknak. Mindeközben eddig két hitelintézet bukott el, további mintegy tíz eljárásban elhalasztották az ítélethirdetést a pénzintézetek állami elleni pereiben.
A Kéthely és Vidéke Takarékszövetkezet után a Raiffeisen Bank indítványát is elutasította a bíróság, így nem lesz közvetlenül alkotmánybírósági vizsgálat a devizahiteles törvény kapcsán. A Raiffeisen Bank az Európai Bíróság vizsgálódását is kezdeményezte, azonban ez az ötlet sem nyerte el a bíróság tetszését. Gyorsan lezárulhatnak tehát a devizahiteles törvény nyomán meginduló perek az állam ellen. Igaz, az nagy kérdés, mi következhet utána.
(Vég)ítéletre várva
Mintegy tíz hitelintézet devizahiteles perében halasztotta el a Fővárosi Törvényszék a döntést, illetve határozathozatalt. Szeptemberre halasztották az határozathirdetést az EvoBank Zrt., a Raiffeisen Lízing Zrt. és a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. kontra magyar állam devizahiteles perben is.
Hasonlóan a Fővárosi Törvényszék szeptember 10-ére halasztotta az MKB Euroleasing Autóhitel Zrt. ügyében is az ítélet kihirdetését.
Egyelőre tehát továbbra sincsen egy olyan bank sem, amely kihúzhatta volna szekerét a kátyúból. Vagyis eleddig egy hitelintézet sem tudta rövid úton elérni, hogy tisztességessé minősítse korábban megkötött hitelszerződéseit.
Ez pedig azt jelenti, hogy továbbra is úgy tűnik, milliárdokat kell visszafizetnie a bankoknak. A devizahiteles szerződések vonatkozásában akár elérheti ez a kétmillió forintot is egy átlagos jelzáloghitel esetén, amennyiben valóban történtek tisztességtelen szerződési pontok alapján egyoldalú szerződésmódosításokkal kamatemelések. Az árfolyamrés tisztességtelensége miatt önmagában azonban jóval kisebb, mindösszesen 90-100 forint jóváírásra számíthatnak csak az adósok.
Az visszafizetendő összegek azonban a több százezer ügyfél miatt azonban a bankoknál hatalmasra emelkedhetnek. Némely pénzintézetnél ez pedig akár a hosszú távú üzletpolitikát is befolyásoló veszteségeket eredményezhet. Könnyen lehet, hogy a most a bíróságok által hozott ítéletek azt eredményezik, egyes bankok kivonulnak az országból.
Szociális segélyt a hitelintézeteknek!
A bíróság különböző formai okokból elutasította az OTP – csoporthoz tartozó hitelintézetek kereseteit, a pénzintézetek azonban ezeket módosított formában ismét be fogják nyújtani. Az elutasítások miatt az OTP csoport tagjainak tárgyalási időpontjai egyelőre nem ismertek.
Csányi Sándor, a magyar bankszakma egyik doyenje, illetőleg az OTP első embere nem sok esélyt lát azonban a bankok, így az OTP győzelmére sem. Csányi szerint ugyan lesznek eltérő ítéletek, tehát számít egy-egy hitelintézet pernyertességére, azonban saját bankját a „bukottak még” kategóriába sorolja. Ennek okát pedig elsősorban abban látja, hogy az ún. devizahiteles törvény szűk lehetőséget biztosít a bankok védekezésére.
Félig viccelődve Csányi azt is megjegyezte, hogy a szociálpolitika és a társadalmi felzárkóztatás témaköréhez tartozhat jövőre már a bankszektor is.
„Szociális segélyt a bankoknak” – jelszóval azért vélhetően kevés politika csoport kampányolhatna népszerűen ebben az országban.