Az OTP általános szerződési feltételeivel is gond van
Továbbra is tart a jogi háború a devizahitel-ügyek vonatkozásában: A Fővárosi Törvényszék tisztességtelennek nyilvánította az OTP Bank Nyrt. és az OTP Jelzálogbank Zrt. egyes szerződési feltételeit.
A Fővárosi Törvényszék tisztességtelennek nyilvánította az OTP Bank Nyrt. és az OTP Jelzálogbank Zrt. azon általános szerződési feltételét, amelyik felhatalmazta a két hitelintézetet arra, hogy egyoldalúan módosítsák a fogyasztói hitelek költségeit.
Fogyasztófélelem
A Fővárosi Törvényszék döntése összhangban áll az Európai Unió fogyasztóvédelmi elveivel, és a német legfelsőbb bíróság 2009. április 21. napján kelt ítéletével is. Utóbbi esetben a szövetségi bíróság tiltotta meg egy pénzügyi intézménynek, hogy olyan szerződési feltételt alkalmazzon a pénzügyi szolgáltatását igénybe vevő ügyfeleivel kötött megállapodásokban, amely – fentiekhez hasonlóan – lehetővé teszi számára, hogy a pénzügyi intézmény egyoldalúan módosítson díjakat.
A magyar bíróság előtt az eljárás egy ún. közérdekű kereset alapján indult meg. A közérdekű keresetek célja általában valamilyen közösségi érdek érvényesítése. Az ilyen kereseteknek helyt adó bírósági ítéletek ún. erga omnes, azaz mindenkire kiterjedő hatállyal bírhatnak. A közérdekű kereseteknek legtöbb esetben fogyasztóvédelmi területen van nagy jelentőségük, sok esetben még a konkrét sérelmet szenvedett fogyasztó fél személye sem tárul fel az eljárásban közvetlenül. Ilyen ügyek lehetnek a pénzügyi területeken, így például a devizahitelek kapcsán felmerülő fogyasztói jogsérelmek.
Ilyen közérdekű keresetre indult eljárás a Fővárosi Törvényszéken, amelyet a bíróság újabb ítéletében – egyelőre – nem jogerős döntésével az OTP Bankkal szemben döntött el. Az OTP az általa használt üzletszabályzat egy kifogásolható pontja miatt vesztett végül. A vitatott rész a következő: "A Hitelezők jogosultak – kamatperiódusonként állandó (fix) kamat esetén kamatperiódusonként – a hitel ügyleti kamatát, egyéb költségét és erre vonatkozó szerződési feltételeit egyoldalúan módosítani, ha a bankközi hitelkamatok, a fogyasztói árindex, a jegybanki alapkamat, az állampapírok hozama, a lakossági hitelek kockázati tényezőinek alakulása és a hitelezők forrás-, valamint hitelszámla-vezetési költsége változik.”
A Fővárosi Törvényszék döntése mutatja, hogy ha egy országban működik az igazságszolgáltatás, akkor nincs szükség törvényekkel beavatkozni a fogyasztói jogviták eldöntésébe.
A Fővárosi Törvényszék ítélete nem jogerős. Az ügyben a végső döntést a Kúria mondhatja ki.