Terror vagy tehetetlenség állhat a pokolgépes merénylet mögött
Pokolgépet robbantottak hétfő hajnalban a XIII. kerület egyik banksorán. Az egész országot sokkoló eset pontos körülményei egyelőre még tisztázatlanok, a nyomozás valójában még csak ezt követően kezdődhet el. Azt már most is látni, hogy túl nagy szolidaritásérzést a bankok felé nem váltott ki az emberekből az eset, azonban a merénylet megtörténtének már önmagában is nagy jelentősége van.
„Ha valaki azt gondolja, hogy a devizahitelesek ügyét robbantgatásokkal lehet előmozdítani, az súlyosan téved.” – szögezte le Rogán Antal egy sajtónyilatkozatában. A Fidesz frakcióvezetőjének intelme is jól mutatja, hogy mi az általános közvélekedés a tegnapi robbantásos merénylet kapcsán.
Terror, vagy „csak” egy kis pánik
Az ügyben mind az utcákon, köztereken, mind az interneten véleményt formálók szinte egytől-egyig a devizahitel-válságot jelölték meg a robbantás hátteréül. Volt olyan netes hozzászóló, aki a devizahitel-probléma megoldatlansága mellett a jelenlegi kormány hecckampányát is felelősnek nevezte meg, más pedig a bankok visszaélésszerű magatartásaira hivatkozott. Ugyan a hivatalos kommüniké szerint robbantóanyaggal való visszaélés és közveszély okozása ügyében indított büntetőeljárást a nyomozóhatóság ismeretlen személlyel szemben, valljuk be, igen nagy meglepetés lenne, ha például csak egy rosszul sikerült bankrablásról lenne szó.
Előtte
Utána
Amennyiben igaz, hogy a merénylő a detonációt megelőzően szólt a közelben tengődő hajléktalanoknak, valamint, hogy motorral hajtott el, mielőtt a robbanás bekövetkezett volna, úgy valószínűsíthető: figyelemfelkeltő és/vagy megtorló szándékkal követhették el a bűncselekményt (hiszen ebben az esetben biztosan nem lehet szó pénzszerzésről, vagy emberölési szándékról). Ebben az esetben pedig a több mint 5 éve jelenlevő devizahitel-válság kézenfekvő indítékként szolgálhat egy hasonló cselekmény elkövetése hátteréül.
Rendkívül nagy gyakorlati jelentősége van annak, hogy az esetet végül hogyan minősítik. Abban az esetben, amennyiben terrorcselekményről van szó (BTK 314. §), úgy bűntett elkövetése miatt minimum tíz év börtönre ítélhető a még ismeretlen elkövető. Ha viszont megmarad az ügy közveszély okozásánál, úgy az alsó mérték két év.
Nem mindegy…
Profi vagy csak egy tehetetlen devizahiteles
Sokan felvetették azt is, hogy vélhetően „profi”, vagy legalábbis gyakorlott elkövetőről van szó, ezért is lehetne akár reális terrorcselekményre is gyanakodni. Ugyan valóban igaz, távirányítású bombát összeeszkábálni nem hétvégi meló, azonban a modern technikai feltételek mellett nem is lehetetlen feladat. Annyi azonban biztos, hogy közel sem átlagos lelki alkatú személyről van szó. Ennyire tudatosan vállalni a lebukás és nem utolsósorban a súlyosabb bűncselekmény (pl. gondatlanságból elkövetett emberölés) kockázatát is – ehhez biztosan extrém gondolkodásmód és elhatározás szükséges (és talán extrémebb politikai beállítottság is?). Ugyan egyesek az interneten a „legszimpatikusabb robbantásos merényletnek” nevezték az esetet a bankok népszerűtlenségére utalva, azonban az ilyen jelzőkkel mégis vigyázni kell: Túlságosan nagy szerepet játszott a véletlen abban, hogy valaki nem sérült meg a merényletben.
Remélhetőleg hasonlóan erőszakos cselekményekre a közeljövőben már nem kell számítani. Márcsak amiatt is, mert a politikai és gazdasági szereplők végre lépnek az ügyben és adnak jelentősnek minősíthető megoldást az ügyekre mentőcsomagok, vagy jogszabályi változtatások formájában. Az ugyanis ebből a súlyosan szélsőséges megnyilvánulásból is látszik (?), hogy ezt a problémát, ami tényleg több százezer honfitársunk mindennapi életét keseríti meg, csak éppen azok nem vették eddig komolyan, akik tehetnének valamit az ügyben. A többiek, akik esetleg átérzik a helyzet súlyosságát, tehetetlenek. És ez igaz arra is, aki robbanóanyaggal próbálná rá felhívni a figyelmet.