Végleg eldőlt: Már csak az államtól várhatnak segítséget a devizahitelesek
Borítékolható volt: hasztalan dolgozott ki javaslatcsomagot a Bankszövetség. A devizahitelekkel kapcsolatos válság megoldására a hazai bankokat tömörítő szervezet állított össze egy komplex, ámde teljesen felesleges programcsomagot. Az Orbán-kormány ugyanis nem a hitelintézetek javaslatai alapján fogja megoldani a helyzetet. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter ezt legutóbbi sajtónyilatkozatában szögezte le, és azt is megjegyezte: a kormány saját mentőcsomagot fog benyújtani még novemberben a Parlament felé. Ezzel lassan a kegyetlen politikai játszma végére érhetünk. A mézesmadzag már elfogyott – ki kell teregetnie a lapjait az Orbán-kormánynak.
Mint ismert, a Magyarországon működő hitelintézeteket tömörítő szervezet, a Bankszövetség még az elmúlt héten továbbította elképzeléseit a magyar kormány felé a devizahitel-válság megoldására irányulóan. Ezt a lényegében egész évben folyó politikai nyomásgyakorlásra és a ténylegesen romló hitelportfólióra tekintettel tették – nagy kérdés azonban, hogy milyen tényleges etikai és szakmai hozzáállással.
A Bankszövetség képviselői ugyanis vajmi keveset árultak el a megoldási csomagjukról, csak néhány, nem túl hatékony eszköz felvetéséről lehetett hallani (pl. a kilakoltatási moratórium részleges időbeli kiterjesztéséről). A bankok esetlegesen visszafogott magatartása bizonyos szempontból azért érthetőnek tűnhet: borítékolható volt ugyanis, hogy az Orbán-kormány nem hagyja kiénekelni a sajtot a szájából és néhány hónappal a 2014-es országgyűlési választások előtt mindenképpen magáénak akarja tudni a közvetetten több millió magyar embert érintő deviza-válság megoldásának politikai fegyvertényét. A bankok, illetőleg egyéb gazdasági szakemberek (és különösen az ellenzék) igyekezete ezért teljesen feleslegesnek tűnt már hónapokkal ezt megelőzően
„Ez egy nagy nulla volt, majd mi megoldjuk”
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint a Bankszövetség által benyújtott javaslatok egyáltalán nem orvosolják a legfontosabb problémákat, így a kormány novemberben maga fogja az Országgyűlés elé terjeszteni a devizaadósok megsegítésére szolgáló saját javaslatait. Varga Mihály kiemelte: a kormány olyan jogszabályt alkot, amely az ügyfelek érdekeit képviseli.
"A valóság kiábrándító: Ennél azért többet kell majd fizetni"
Varga szerint a probléma megoldását az ügyfelek és a bank közötti egyeztetéssel kellett volna kezdenie a hitelintézeteknek. Emlékeztetett: a kormány azt kérte a bankoktól, hogy november 1-jéig módosítsák a devizahitelesek szerződését, annak érdekében, hogy a lakáscélú, devizaalapú jelzáloghitelek néhány éven belül megszűnjenek a magyar piacon.
"Szerződésmódosításokról nem lehet hallani, a bankok még a Kúria által hozott döntéseket sem vezették át a szerződéseken, pedig ennek semmiféle jogszabályi akadálya nem volt" - tette hozzá Varga Mihály és mi tagadás, ebben igaza is volt. A magyar bankok a valóságban semmivel sem lettek együttműködőbbek, mint korábban. Ügyfeleik számára alternatív megoldásokat nem dolgoztak ki, a törlesztő részletek csökkentését még átmenetileg sem ajánlották fel (ez részben sokszor azért is érthetetlen, mert a gazdasági csődbe jutó magánszemélyek, családok így a későbbiekben egyáltalán nem tudják majd fizetni hiteleiket – ez pedig hosszú távon a bankoknak is veszteséget jelent).
Figyelmeztető jelszavak – Orbánék sem oldják meg a problémát?
A nemzetgazdasági miniszter nyilatkozatai alapján azonban könnyen lehet, hogy ténylegesen segítséget jelentő, áthidaló állami megoldásra többé már nem kerül sor. Intő jel ugyanis, hogy Varga Mihály újfent hangsúlyozta, úgy akarják megoldani a helyzetet, hogy „a forintban eladósodottak ne járjanak rosszabbul, mint a devizaadósok”. Néhány nappal ezelőtt Varga még azt is kifejtette, a devizahitelek csak 3-5 év alatt vezethetőek ki. Könnyen elképzelhető, a mondatok a közvéleményt (a devizahiteleseket) voltak hivatottak felkészíteni arra, hogy olyan igazán „nagy dobásra” senki se számítson.
Márpedig nagy dobásra igenis szüksége lenne a devizahiteleseknek, akik – a bankok közvetlen közreműködésének elvetése után – már csak tényleg az állami segítségben bízhatnak általános jelleggel.
Az Orbán-kormánynak éppen ebből is fakadóan most tényleg lépnie kell és meg kell mutatnia az egész ország előtt, milyen segítőszándék mutatkozik a részükről a helyzet megoldására. Amennyiben ugyanis egy újabb bugyuta, valódi segítséget nem jelentő csomaggal állnak elő, lelepleződnek, hogy a hónapok-évek óta tartó hitegető nyilatkozatok mögött valójában nem állt tényleges politikai szándék. A hangzatos beszédeket pedig nem követi a segítő kezek kinyújtása bajba jutott honfitársaik irányába.