Jogszabállyal rendezhetik a devizahitelek miatt kialakult válságot
„Nemcsak közgazdasági, hanem jogi oldalról is megoldható akár a probléma.” – fejtegette Rogán Antal friss sajtónyilatkozatában. A Fidesz frakcióvezetőjének állásfoglalása megerősítéssel szolgál azokra az információkra, amelyek szerint még ebben az évben törvényt alkothatnak a problémás devizahitelek rendezéséről. Az újabb „mentőakció” egyébként dicséretes kezdeményezés lenne a kormány részéről, azonban félő, ezúttal is csak félmegoldással reagál az állam a még mindig égetően fájó problémára.
A Magyar Nemzeti Bank dolgozik ezúttal azon, hogy megoldást kínáljon a lakásvásárlásokra felvett devizahitelek miatt kialakuló súlyos társadalmi problémára. A még most is közvetlenül több százezer embert érintő gócpont kezelésére ezúttal a jegybank vállalkozik, mégpedig egy törvénytervezet elkészítésével.
A jogszabály szövege akár már november végére is elkészülhet, reálisabb azonban az, hogy december elején kerül a parlamenti képviselők „asztalára”.
Orbán Viktor levelét megírta
A kormányfő az Európai Központi Bank által a magyar kormánynak címzett üzenetére is válaszolt. Mint ismert, az EKB egyik képviselője figyelmeztette Orbánékat, hogy a „ne feszítsék túlságosan a húrt” a bankokkal kapcsolatosan, ugyanis a hitelezés visszaesése a magyar gazdaság helyzetét is nehezítheti.
Orbán levélben válaszolt, melyben leszögezte: a bíróságok ítélkezési gyakorlata is arra sarkallja őket, hogy valamilyen jogi eszközzel (jogszabállyal) rendezzék a helyzetet a devizahitelekkel kapcsolatban. A devizahitelek azonnali forintosítása lekerült a napirendről, azonban még egyelőre csak körvonalazódik az a törvénytervezet, amelyet heteken belül benyújthat a kormány a parlamentnek. A törvényhozó egyértelmű és határozott szabályokat szeretne felállítani, a forrás szerint pedig nagyban építenének a horvát gyakorlatra. Többek között problémát jelent, hogy már ma is 130 ezer (!!!) hiteles van, akik nem tudják fizetni a törlesztő-részleteiket, így az ő szempontjaikat is figyelembe kell venni.
Ugyan a bankoknak hivatalosan novemberig adott határidőt a kormány arra, hogy rendezzék a kényes helyzetet az ügyfeleikkel, ez várhatóan nem fog megtörténni. (Egyértelműen tapasztalható: A hitelintézetek jelenleg is ugyanolyan elutasító magatartást gyakorolnak ügyfeleikkel szemben, mint korábban.) Több mint valószínű egyúttal az is, hogy a Bankszövetség által úgymond „banki föderációs” szinten kidolgozott javaslatot is félre fogja hajítani majd a kormány. Ennek több oka is lehet. Mindenekelőtt az, hogy a kormánypárt számára hatalmas presztízsveszteség lenne, ha a bankok oldanák meg a helyzetet helyettük. Úgy tetszik, jelentősek tehát az Orbán-kormány devizahitelekkel kapcsolatos kommunikációjában a populista elemek.
Rogán másként gondolkodik
Legújabban Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője nyilatkozott a devizahitelekkel kapcsolatosan. Orbán Viktor hűséges „lóti-futija” szerint érdemes másként gondolkodni a témakörről és nemcsak gazdasági szempontból megközelíteni a témát. Rogán ugyanis úgy látja, jogi eszközökkel is megoldható a helyzet. Hogy mit érte ezalatt pontosan, azt nem tudni: vélhetően azonban már ő is a törvényhozás aktívabb közreműködésére gondolt.
Kissé félő mindazonáltal, hogy Rogán újfent fontosnak tartotta leszögezni: a kormány valójában semmilyen pénzügyi (tehát tényleges) segítséget nem akar tud hozzátenni egyrészről, másrészről pedig lényeges, hogy a devizahitelesek ne járjanak jobban a forinthiteleseknél.
Reménykedjünk, hogy ezzel már nem azt akarta prognosztizálni: "a devizahitelesek tényleges és használható megoldást ezúttal sem fognak kapni..."