Olvasónk szeretné megszüntetni édesapja használaton kívüli bankszámláját, de ez nem olcsó mulatság.
Az én történetem ugyan nem hitellel kapcsolatos, de jól példázza a bankok hozzáállását.
Édesapám néhány évvel ezelőtt számlát nyitott az egyik banknál, mert a pénzét ott tartotta. Aztán úgy adódott, hogy szüksége lett rá, ezért a pénzt pár száz forint híján felvette, de mint később kiderült a számlát nem szüntette meg.
Jelenleg súlyos állapotban, kórházban fekszik, több műtéten is átesett és sajnos már remény is alig van arra, hogy valaha felépül, már hónapok óta bent van egyre rosszabb állapotban.
Nemrég kaptam meg a neki címzett számlaértesítőt a banktól, melyben felszólítják, hogy rendezze tartozását, az egyenlege ugyanis a számlavezetési díj miatt -165 Ft-ba fordult.
Személyesen mentem be a bankfiókba, lezárni a számlát, hogy ne növekedjen tovább a tartozás, de közölték, hogy ez nem lehetséges. Vagy ő bemegy és kéri a megszüntetést, vagy ha ez nem lehetséges, akkor közjegyző által hitelesített meghatalmazás szükséges ahhoz, hogy a számlát meg lehessen szüntetni.
Egy ilyen okirat elkészítése nem olcsó, (köztudott, hogy a közjegyzők 5-10 ezer forint alatt meg sem mozdulnak), ami kissé aránytalan a tartozás összegéhez képest. Vagy befizetek szintén ezreseket, hogy továbbra is le tudja vonni a számláról a pénzt a bank – a semmire.
Nem értem, egy egyszerű meghatalmazás, vagy egy kórházi szakvélemény (ami igazolná édesapám magatehetetlenségét) miért nem elegendő ebben az esetben? Hiszen nincs pénz a számlán, tehát nem fosztanánk meg őt semmitől.
Vagy ha ez törvényileg nem lehetséges, akkor miért nem mond le a bank a számlavezetési díjról, ha nincs semmilyen pénzmozgás? Úgy gondolom, direkt jól jönnek nekik azok a pénzek, amikor az illető, különböző akadályok miatt, nem tudja megszüntetni a számlát és addig is ketyeg az óra.