Olvasónk épp a BAR listát üzemeltető BISZ Zrt-nél dolgozott, amikor megtudta, hogy őt is a listára tették.
Aki azt hiszi, hogy az OTP-nél minden oké, az nagyon téved. Alá is tudom támasztani a saját történetemmel. Szerintem érdemes elolvasni.
Sok éven át náluk volt a bankszámlám. 97-ben munkanélküliként nyitottam és ahogy az lenni szokott, a pénzem is elfogyott. Az év végére alig maradt, 97 decemberében meg is akartam szüntetni.
Aztán indult a ködgép, szart se láttam tőle, de kértem, hogy szüntessük meg. Azt mondták, meglesz az, csak 1-2 hét(!) átfutással, mert ünnepek, meg mittudomén. Innentől nem nagyon foglalkoztam a dologgal, mert úgy gondoltam sínen van az ügy.
Februárban jött egy levél, hogy annyi pénz sincs már a számlámon, hogy a majdani márciusi bankköltséget állni tudjam, kérték fizessek be. Felhívtam őket és azt mondták, a számla meg van szüntetve.
Két hónap múlva állást kaptam egy pesti cégnél, a sokak által ismert BISZ Rt-nél. Szerettem ott dolgozni, de ennyit erről.
A belépés után szóltak, hogy jó lenne, ha lenne bankszámlám, mert nem kézbe adják a fizut. Mondom oks, intézem. Én hülye visszamentem az OTP-hez, ahol azzal fogadtak, hogy csak akkor használhatom a lakossági számlámat, ha kifizetem a felhalmozott 670 Ft-ot, mert az egyenleg az időközben felmerült bankköltségek miatt minuszba fordult.
WTF? Még van számlám? Elmondtam nekik a fentieket, de ők csak rázták a fejüket, hogy nem tudják miről van szó. Nem törődtem velük, csak a szám szélén elmorogtam egy hosszas szitkot, de kifizettem a "tartozást" a pénztárnál. Hurrá van újra számlám, jöhet a mani.
Sokáig minden rendben ment, teltek az évek. 2002-ben a foci vb előtt bekrepált a tévém, na nemár. Keravill akcióban mittudomén kb. 45.000 Ft TV+hifi VHS videó. Szuper dolog jött velem szembe: ÁRUHITEL. Mondom oks, mehet, adatok itt vannak, hajrá.
Nem is tudom ki adta volna a hitelt, a lényeg, hogy pofára estem, mikor 5 nap múlva visszamentem, eladó mondta nem kapsz hitelt. Miért is? Azt mondja, a pénzintézet nem köteles erről tájékoztatni. Addig erőszakoskodtam, amíg meg nem kaptam a számát a kereskedőtől. Kiderült, hogy BAR listás vagyok. Az OTP rakott fel.
Emlékeztetőül mondom, akkoriban a BISZ Rt. alkalmazottja voltam, szinte a rendszer agyában dolgoztam nap, mint nap. Mondom, hehe ez pikáns. OTP-be nyargaltam, kiderült, hogy a fenti tartozás miatt raktak engem fel. Óriási, részemről anyázásokkal teli vitatkozás alakult ki a pult két felén, mert tudtam, hogy
1. a minimálbér sosem volt 670 Ft, nem tehettek fel a BAR listára (min. bért meghaladó ÉS 90 napnál tovább fennálló tartozás=listára kerülhetsz)
2. azóta "ügyfél" vagyok és se számláról levonás (érdekes régebben ez szó nélkül csinálták) se tájékoztató levél, és a számlán mindig volt legalább 50-60 ezer Ft.
3. álljunk már meg, hiszen kifizettem kápé (bár anno is csalásnak gondoltam).
Azt mondja a fiókvezető, mutassam a bizonylatot. Na itt elszakadt a cérna, a lényeg, hogy 1 óra múlva nálam volt és visszavittem (kiderült, hogy anyám elrakta valami régi anyagok közé, még szerencse). Láttátok volna az arcukat, olyan hangosan kiabáltam, hogy a biztonsági őr előjött a vackából, azt hitte valami bankrablás lehet folyamatban.
De még ez is hiába, csak 1 hónap múlva vettek le a BAR (most KHR) listáról. TV máshogyan, de meglett. Sok év után 2008-ban az OTP-t is otthagytam, nem sokra rá a BISZ-t is.
Röhejes, hogy azzal, aki teljesen tisztába van a szabályokkal, tisztességesen jár el, ügyintéz, azzal is vígan megcsinálják. Mert megtehetik, ezt is tudom. És ennyi év után már azt is, hogy a magyar lakosság mennyire gusztustalanul el van adósodva (áruhitel, lakáshitel, hitelmegoldó hitelből másik hitelbe), ezt belső felmérések is alátámasztották.
Jótanácsaim a következők:
1. Mindig légy résen.
Ha valami nem frankó, amint teheted azonnal válts bankot (a többi se sokkal jobb, persze tisztelet a kivételnek).
2. Ne nyújtózz tovább, mint ameddig a takaród ér.
Mindig gondold át legalább tízszer vagy többször is, hogy vegyél-e fel hitelt vagy sem. Van élet hitel nélkül is, kérdés az, hogy melyik életet akarod élni.
Én úgy tudom, hogy csak 2005-ben lépett életbe az a szabályozás, amit a levélíró is említ (minimálbért meghaladó és 90 napnál régebbi tartozással lehet csak felkerülni a listára).
Korábban a bankok saját adatbázisukban tartották nyilván a rossz adósok névsorát, melyet anélkül töltöttek fel a BAR listára, hogy erről az ügyfelet értesítették volna. Így fordulhatott elő az, hogy akár egy rendezett tartozással is listára lehetett kerülni.