Olvasónk szakértőnk tanácsát kéri hitelei mielőbbi rendezésével kapcsolatban.
Két OTP-hitelem van: egy kedvezményes, forint alapú ún. Forrás hitel, amit 2001-ben kényszerültem felvenni, és egy 3 millió forintos svájci frank alapú hitel, amit 2008 áprilisában vettem fel.
Megfordult a fejemben, hogy eladom a lakásomat és kifizetem a hiteleket, hogy ne nyomasszanak többé. Ám kiderült, hogy a 3 milliós frankhitel kiváltásához 4,2 millió forint kellene, hiába fizetem több mint két éve.
Nem igazán értem, hiszen a bank hiába vonja le először a kamattörlesztést, a hitel kiváltása esetén nem éri őket valódi kár, hiszen valójában csak a "virtuális" kamatokról mondanának le. Így viszont nincs sok esélyem arra, hogy eladjam a lakást, illetve mínusz 1,2 millió forintot le kell számolnom az eladási árból, és egyszerűen reményem sem marad, hogy kisebb, olcsóbb lakást vegyek a maradékból.
Nem elég, hogy minden terhet a szenvedő devizahitelesek nyakába varrnak, de még az esélyt is elveszik a végtörlesztéstől? Van esetleg valamilyen ötlete, hogyan lehetne ezt az összeget csökkenteni?
Másik kérdésem: mi történik, ha az esetlegesen elárverezett ingatlan eladási összege nem fedezi a bank követeléseit? Amíg a szerintük jogos összeget nem hajtják be, üldöznek vagy beletörődnek a "veszteségbe"?
Végül, lehet, hogy buta kérdés, de "lehúzás" kapcsán talán ilyen már nincs is: ki nem fizetett követelést a bank ráterhelheti az örökösömre, akkor is, ha nem marad utánam ingatlan, vagy számottevő ingóság? Magyarán, örökölhető a tartozás?