Büntetőjogi felelősség is felmerül a behajtók súlyos visszaéléseivel kapcsolatban: Mit tehetnek a követeléskezelők?
Tízmillió forint bírsággal sújtotta az EOS Faktor Magyarország Zrt.-t a PSZÁF és megtiltotta az általa elkövetett jogsértő magatartás további folytatását. A társaság az ügyfeleinek küldött fenyegető sms-üzenetekkel és levelező lapokkal többszörösen megsértette az agresszív kereskedelmi gyakorlatot tiltó rendelkezést. Nem mellékes, hogy az EOS Faktor ügyvezetője éppenséggel egyben a Magyar Követeléskezelők Szövetségének elnöke is. Ez az az egyesület, amely érdekes módon tavaly még etikai kódexet fogadott el a követeléskezelők (behajtók) magatartására vonatkozólag...
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) fogyasztói beadványok nyomán hivatalból fogyasztóvédelmi célvizsgálatot folytatott le az EOS Faktor Magyarország Zrt.-nél. A hatóság azt vizsgálta, hogy jogszerű volt-e a társaság által 2011-ben pénzügyi szolgáltatásból eredő követelések behajtása kapcsán az ügyfelek felé irányult kereskedelmi kommunikációja.
„A saját érdekében hívjon vissza!”
A PSZÁF a vizsgálatot lezáró, ma közzétett határozatában megállapította: az EOS Faktor által az ügyfeleknek küldött rövid szöveges (sms) üzenetek tartalma – egyebek között a „saját érdekében azonnali visszahívását várom”, a „jogi eljárás elkerülése végett fizessen határidőre”, vagy a „Szeretné, ha önnel szemben kényszerintézkedéseket foganatosítanánk?” kitételek –, s azok fenyegető jellege a fogyasztók megzavarásával pszichés nyomást fejtett ki.
Mindezek azonban valójában csak a jéghegy csúcsát képezik. Számos adós (ember, állampolgár) panaszkodik arra, hogy a behajtó cégek könyörtelen technikákat alkalmaznak velük szemben: kopogtatás a szomszédoknál, ex-feleségnél, telefonhívások, személyes felszólítások az adósok új párjai (!) felé, megjelenés a munkahelyeken, családtagoknál, stb.
Ami az üzenetek, felszólítások tartalmát illeti, a szervek megítélése szerint szóhasználatuk alkalmas arra, hogy – kényszerintézkedést vagy egyéb (például rendőrségi vagy büntető jogi) hátrányos eljárást kilátásba helyezve – félelmet keltsen a fogyasztókban, s befolyásolhatja ügyleti döntésüket, hogy fizetési kötelezettségüknek milyen formában és módon tegyenek eleget, vagy esetlegesen vitassák a társaság által támasztott követelés összegét. A több mint 61,5 ezer fogyasztónak összességében bő 102 ezer alkalommal kiküldött üzenetek így megsértették az agresszív kereskedelmi gyakorlatot tiltó törvényi előírást.
Ugyancsak e jogszabály ellen vétett az EOS Faktor azzal, hogy a pénzügyi szolgáltatásból eredő követelések behajtása során jogsértő tartalmú nyílt (!) levelező lapokat küldött több mint 31 ezer, tartozással rendelkező fogyasztónak. A levelező lapokban szereplő burkolt fenyegetés – „saját érdekében azonnali visszahívását várjuk”– ugyanis szintén alkalmas volt a fogyasztók ítélőképességének torzítására, s tisztességtelen módon befolyásolhatta döntésüket fizetési kötelezettségük teljesítése kapcsán.
A PSZÁF a társaság által elkövetett jogszabálysértést rendkívüli súlyúnak minősítette, mert a behajtási, követeléskezelési eljárással érintett fogyasztó a fennálló tartozása miatt már alapvetően pszichés nyomás alatt áll, hátrányos helyzetben éli meg a vele szemben foganatosított követeléskezelési lépéseket. A PSZÁF álláspontja szerint a követeléskezelés körébe vont fogyasztó számára — éppen ezen rendkívül érzékeny, különösen kiszolgáltatott helyzeténél fogva — a társaság által küldött üzenetek, amelyek félelemkeltésre alkalmasak, fokozottan járhatnak hátrányos pszichés hatással. A PSZÁF álláspontja szerint ugyanis a fenyegető, félelemkeltő kommunikációs gyakorlat felerősített pszichés nyomást eredményez a követeléskezelésbe vont fogyasztó számára.
A PSZÁF mindkét jogsértés esetében megtiltotta a társaságnak a jogsértő magatartás folytatását, egyúttal összességében 10 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki a történtek miatt. Ebben jelentős szerepet játszott az esetek, ill. az érintett fogyasztók nagyon magas száma is.
„Magyarország: kirabolható, elvehető, ára van...”
A érintett faktorcég magatartásával kapcsolatosan számos élménybeszámoló olvasható az interneten. Íme néhány közülük:
„Ők (Eos-faktorcég) hívtak egy párszor telefonon, kb. 2-3hétre leszálltak és most küldtek egy sms-t, ami így hangzik:
„Önnel szembeni követelésünket ÁLLAMI KÉNYSZER igénybevételével fogjuk érvényesíteni.” (Ezt meg egy magáncég hogyan teheti meg? - Sehogy!!)”
„Jajj, az EOS FAKTOR nekem is egyfolytában telefonálgat-sőt!!!Még a páromat is egyfolytában zaklatják,mert egyszer az ő telefonjáról hívtam őket és lefogták a számát!!!Mondjuk,hogy neki milyen jogon küldenek az én tartozásomról fenyegető sms-eket,azt nem tudom, hajnalban is és már késő este is zaklatnak a telefonhívásaikkal.”
„Küldik az sms-eket, meg a cetliket, amin FEKETE BETŰS FENYEGETÉS ÁLL!!!!!!
"KÉRJÜK HOGY AZ ÖN ÉRDEKÉBEN AZONNAL HÍVJA AZ ALÁBBI SZÁMOT" vagy valami ilyesmi, azt hittem leülök amikor láttam.”
„A következő szövegezésű levelek jönnek különböző, de soha nem egyező összegekről, melyben azt írják: jogerős bírósági végrehajtás előtti felszólítás. Hát ez azért elgondolkodtató, tárgyalás híján mégis hogy lehet valami jogerős? Jogi eszközeik nincsenek, elszámolásra nem hajlandó, csak pénzt akar, s rátenni az ingó-, ingatlan vagyonra a kezét. Egyébiránt pedig érdekes cikkek jelennek meg itt-ott az ilyen követelésbehajtó cégek módszereit illetően, amikor is ügyvédeket, akik szerencsétlenek a gyorsan megkereshető pénz reményében, engedve az ördög csábításának vesznek részt az olyan ügyletekben, amikor is nevükkel játszva jegyzik ellen az iratokat. Másik szerencsétlen az adós, aki rendelkezik elvehető vagyonnal, s még meg is verik, ha nem írja alá az adásvételi szerződést. Na persze az ügyvéd feladta magát, más választása nem volt, ha tükörbe akart nézni, illetve a családja szemébe.
Egyszóval ez Magyarország, kirabolható, elvehető, ára van mindenkinek. Ébredjetek fel, s harcoljatok, menjetek jogi tanácsért, s ne féljetek.„
„Jah és a korábbihoz csak annyit: az Eos-nál diákok (gyerekek) dolgoznak, azt se tudják, mi az élet !!!”
"Még mielőtt azt kapnám meg, hogy nem kellett volna felvenni a kölcsön, vagy fizessenek, aki felvette, megelőzném ezeket a hozzászólókat. Nem, nem akarnak fizetni az emberek (, van kivétel) hanem nem tudnak, itt a módszer az, ami nagyon aggasztó. Tudom, hogy az ott dolgozók is csak a munkájukat végzik, de aki erre utasítja őket, hogy még este is hívják az ügyfelet azzal van a baj. Ez a stílus, amit csinálnak a lelki terrorizáláshoz hasonlít. "Hassunk az ügyfélre, ne hagyjuk, hívjuk reggel, délben, délután, sőt, ha kell még este is ne legyen nyugta egy percig sem". Ez a mottó, amit a tréningen tanítanak az üzletkötőknek..."
A behajtó cégek ilyen jellegű magatartásai felvetik a zaklatás tényállása fennforgásának lehetőségét is, ami a Büntető Törvénykönyv szerint bűncselekménynek minősül.
A behajtók jogi lehetőségeiről egy következő cikkben foglalkozunk...