A bankok nem értik Orbán nyilatkozatát
Finoman szólva is meglepődtek a bankok Orbán Viktor és Rogán Antal nyilatkozatán. A miniszterelnök és hű vazallusa az elmúlt napokban jelentette ki sajtónyilatkozatban, hogy a bankok erkölcsi kötelessége rendezni a deviza-csapdából kialakult válsághelyzetet. A kijelentés azért is érdekes, mert éppen a kormány volt az, amely a nyár folyamán lényegében kötelezte a bankokat arra, hogy kezdjenek tárgyalásokat a devizahiteleseket megsegítő mentőcsomagok közös kialakításáról. Az újabb irányváltást jelző politikai felszólalások után azonban már tényleg az a benyomás alakulhat ki egyszeri hazánkfiában, hogy csak egy könyörtelen színjáték az egész deviza-mentőakció.
„Nagyon meglepődtünk.”- mondta a magyarországi bankokat tömörítő szervezet képviselője a kormányoldal sajtónyilatkozataira utalva. A Bankszövetség alelnöke szerint a magyar bankok meglepetéssel fogadták a kormányzópárt és Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozatát a devizahitelek ügyében, de remélik, hogy folytatódnak a tárgyalások a kormánnyal.
"Bármilyen végleges, általános megoldást csak együtt, a kormány, a bankok és az adósok részvételével lehet elérni" – mondta Gyuris Dániel pénteken az egyik nemzetközi hírügynökségnek. Az alelnök – természetesen a bankok érdekeit szem előtt tartva – azt is megjegyezte, hogy megfelelő és tényleges megoldást csak a kormánnyal és a hiteladósokkal együttesen, közösen együttműködve alakíthatnak ki a bankok. Szintén hozzátette, hogy a pénzügyi és hitelpiacokon szükséges a megfontoltság, a bizalom, a kiszámíthatóság és a higgadt politikai döntéshozatal, mert csak így képezheti fontos részét egy ország gazdaságának. Ezek nélkül azonban nehéz elképzelni egy működőképes nemzetgazdaságot.
Emlékezhetünk, a pénzügyi világ hazai doyen-je és mindenese, Csányi Sándor is hasonlóan nyilatkozott meg az elmúlt napokban. Csányi azt is elmondta, hogy például a végtörlesztéssel néhány politikus kifejezetten jól járt, rendezni tudták a hiteleiket, minden eddigi más megoldás azonban pont a leginkább rászorulók számára nem jelentett megoldást. Talán nem véletlenül…
Annyi bizonyos, hogy elég zűrzavaros és ellentmondásos a kormány magatartása a devizahitelek kapcsán. A bankokat persze, nem kell félteni, súlyos felelősségük miatt igenis vegyenek részt és áldozzanak a helyreállítás munkálatai során. Azonban nem árt felidézni, hogy a politikai vezetés nem egy alkalommal állította be úgy magát, mint a devizahitelesek megmentőit. Mindezidáig azonban áttörés egyáltalán nem történt. Felettébb furcsának tűnhet az is, a nyár elején még úgy nyilatkozott a kormányhatalom, hogy gyors megoldással kívánnak pontot tenni a deviza-válság végére. A tárgyalássorozat azonban elhúzódott, tényleges megoldási alternatívákat csak független személyek, illetőleg kis részben a hitelintézetek alakítottak ki. És most itt ez a teljesen érthetetlen nyilatkozat…
Mint ismeretes, Orbán Viktor a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában pénteken azt mondta, a bankok erkölcsi kötelességének tartja, hogy önként módosítsák a devizahitel-szerződéseket az ügyfelek javára. A miniszterelnök figyelmeztetett, a visegrádi frakcióülésén arra szólította fel a bankokat a kormány, hogy november 1-jéig javítsák ki a devizahitelek hibáit, a szerződéseken pedig változtassanak az ügyfelek javára.
A kormányfő szerint a devizahiteleket úgy kell átalakítaniuk a pénzintézeteknek, hogy az árfolyam-módosításból származó veszteség nagy részét ők viseljék, ne pedig az emberek. Ha ezt nem teszik meg november 1-jéig, a kormány lépni fog, és olyan megoldást alkalmaz, amely megszünteti a devizakölcsönöket, de méltányos módon, vagyis a devizahitelesek nem járnak majd jobban, mint azok, akik forintban adósodtak el. Hasonlóan nyilatkozott Orbán Viktor régi bizalmasa, Rogán Antal is, aki az elkövetkező időszak egyik legfontosabb gazdaságpolitikai intézkedései közé sorolta a kormány magatartását.
Könyörtelen színjáték?
A felelősség ide-oda dobálása tehát továbbra sem szűnt meg sem a bankok, de legfőképpen nem a politika oldaláról. Érthetetlen, hogy miért kezd tárgyalásokba a kormány, ha aztán úgy dönt, vagy a bankok oldják meg egyedül a problémát, vagy ők. Ráadásul azt követően, hogy egy-két használható megoldás már napvilágot látott. (Talán mégsem akarják vállalni annak terheit?) Mindeközben a hetek és a hónapok csak telnek, egyre többen kerülnek súlyos válságba a devizahitel-adósok közül. Nekik azonnali, biztos megoldásra lenne szükségük, most azonban éppen a bizonytalanságot kapják, megoldást pedig egyáltalán nem.
Úgy tűnik egyelőre tehát, hogy a jelenlegi kormány színjátékot játszik, csak szavakban védi a devizahitelesek érdekeit, ráadásul mindeközben a politikai ellenzék sem kívánja kihasználni az ebből származó előnyöket és ők sem lépnek fel az adósok érdekei mellett. Megoldásra márpedig mindenképpen szükség lenne, mert egy tízmilliós ország gazdasága egymillió munkaképes, de eladósodott magánszeméllyel aligha fog egyhamar előrelendülni.
Az utolsó 100 komment: